top of page
  • beyhanylmzr

100 ALTIN MI , YOKSA 99 ALTIN MI ?

Güncelleme tarihi: 31 Oca

Herkes bilir Nasreddin Hocanın tanrıya her gün yalvarıp “ Tanrım bana 100 altın “ diye yalvardığını ve bir gün rivayet bu ya, bacadan bir torbacık içerisinde 99 altın düştüğünü görüp saydıktan sonra, “tanrım ben 100 istedim sen 99 verdin, buna da şükür” dediğini.


Eğer sizde 99 altına razı olacaklardan biri iseniz bu yazıyı okumayınız, yok eğer bulunduğunuz durumdan memnun değilseniz ve bir şeyler yapılabileceğine inanıyorsanız devam edin.


Çünkü, % 99,99 verimde veya kalite düzeyinde çalışan bir bir firmanın sigma seviyesi uzun dönem için 2,326 ve kısa dönem için 3.826 dır. Yani şu an için hiçbir şey yapmazsanız, zaman içerisinde, sigma seviyeniz 3.826’dan 2,326’ya düşecektir. Peki, bunların sizin için anlamı nedir. Çok basit, YOK OLMAK.


Diğer bir deyişle, şu an, 1 000 000 (milyon ) adet üretiminizde 65 adet ürün hatalı demektir ve siz sisteminizde bir şey yapmamakta ısrar ederseniz, hatalı ürün adediniz, 10020 olacaktır. Bu kayıp miktarını kendi satış veya maliyet veya adet başına kar ile çarparsanız ….


Sonuçta , ya yetinmeye devam edersiniz yada, bugüne kadar ki iyileştirme adına ortaya çıkmış tüm yaklaşımların üzerinde bilimle birleştirilmesinden oluşan altı sigma felsefesi ile tanışırsınız.


KARAR SİZİN!!!


Beyhan Yılmazer

Endüstri Mühendisi

Altı Sigma Usta Kara Kuşak

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bir çok kez duymuşumdur. “Altı Sigma üretim yapan firmalarda örneğin otomotivde daha kolay uygulanır” diye. Bu yanlış bir algıdır. Çünkü süreç ve veri odaklı olan Altı Sigma, faaliyet konusu ne olursa

Yeni yılın ilk günlerinde çoğumuz, geçmiş yılın muhasebesini kendi içimizde yapmış ve büyük olasılıkla bazı kararlar almışızdır. Aldığımız kararlar da, ya ailemizle, ya da işimizle ilgilidir. Kararlar

bottom of page